NieidealnaAnna

Dla ciała i ducha

Moja opinia książki "Upadły Anioł" Daniela Silvy - Warto! Polecam!

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się historie z wątkiem szpiegowskim  w tle, do tego najlepiej wzięte z życia. Po premierze Jacka Stronga, oraz w obecnej sytuacji Ukrainy. Polecana dziś przeze mnie książka zdaje się być bardzo na czasie.

 273154.jpg

Jeżeli wszystkie serie Bonda oglądaliście z zapartym tchem, lubicie zagadki i ciekawostki  pogranicza nauki i sztuki „Upadły Anioł” jest dla was. Jest to kolejna propozycja Daniela Silvy, jednego z najbardziej popularnych amerykańskich autorów powieści szpiegowskich. Co ciekawe wytwórnia filmowa Universal Pictures zakupiła prawa do ekranizacji serii siedmiu bestsellerów tego autora i wkrótce swoją premierę będzie miał thriller na podstawie powieści Posłaniec”.

 daniel silva.jpg

Akcja książki toczy się w Watykanie i Izraelu. Główny bohater powieści Gabriel Allon, as izraelskiego wywiadu, tym razem na specjalne wyzwanie Ojca Świętego zjawia się w Wiecznym Mieście by rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci jednej z kustoszek watykańskiej kolekcji zabytków znalezionej pod kopułą w Bazylice  Świętego Piotra. W dobie kryzysu kolejny skandal w Kościele nie jest potrzebny. Najbliżsi współpracownicy Papieża podejrzewają samobójstwo, jednak Gabriel Allon ma inną teorię przyczyny śmierci kobiety. W grę wchodzi morderstwo, powiązania z mafią, nielegalny handel dziełami sztuki i wiele innych skomplikowanych okoliczności…06967837-2761-4fb9-97b4-fc4d68cdfd77.file.jpg

 Książka warta uwagi, nawet dla tych, którzy nie są fanami intryg, fabuły szpiegowskiej i wcześniej nie przejawiali podobnych skłonności. Ta pozycja zaskoczyła mnie ze względu na to, że zawsze „daję szansę” książkom-prezentom i tym razem sięgnęłam z zaciekawieniem po „Upadłego Anioła”. Książka Silvy urzekła mnie przede wszystkim barwnym opisem Rzymu wraz z jego architektonicznym dorobkiem. Również szeroko pojęte dzieła sztuki, poczynając od obrazów Carravaggia, poprzez kolekcję Watykańskiego Muzeum, docierając aż do pozostałości starożytnych ceramik zostały tutaj obszernie przedstawione. Detale opisujące kulturę Rzymu są tylko barwnym tłem całej powieści.

 Caravaggio Deposition.jpg

Akcja, akcja i jeszcze raz akcja trzymają czytelnika aż do zakończenia w niepewności i napięciu. Intrygi, tajemnice i nieoczywiste wątki łączą się tutaj w jedną misternie dopracowaną konstrukcję. Pierwszoplanowy Gabriel Allon to połączenie współczesnego Bonda, Sherlocka i perfekcyjnego konserwatora sztuki w jednym. Można by rzec „wrażliwy drań”, „ostatni sprawiedliwy”, czy też „właściwy człowiek we właściwym miejscu i czasie”, taki jest główny bohater, owy Upadły Anioł.

 bazylika.jpg

W książce nie brakuje emocji. Znajduje się w niej miejsce na wzruszające momenty, zawiera również elementy dobrego romansu i w tym wszystkim łączy cechy dobrej książki przygodowej. Myślę, że moje luźne stwierdzenie, że książka Silvy jest utrzymana trochę w klimacie historii Dana Browna z elementami akcji agenta 007. Prosty i łatwo przyswajalny język lekturę tym bardziej czyni przyjemną. Czytając „Upadłego Anioła” na pewno nie można się nudzić. Wątki nie są zbyt rozdmuchane, dzięki czemu nie nużą czytelnika. Tempo akcji jest wprost proporcjonalne do rozwikłania głównej intrygi. Okazuje się, że wszystkie (wydawałoby się) poboczne wątki tworzą jedną, spoistą całość doprowadzającą do spektakularnego finału.

 images.jpg

Z czystą przyjemnością i pewną odpowiedzialnością polecam książkę Daniela Silvy „Upadły Anioł” do przeczytania w wolne popołudnie, góra trzy. Ta pozycja świetnie „wciąga”, dlatego moje podróże autobusem do pracy mijały błyskawicznie, a korki w stronie powrotnej w czasie czytania jakby stały się niezauważalne. Jeśli nie wiesz co poczytać sięgnij po „Upadłego Anioła”. Jeśli chcesz poznać świeżą, pobudzającą historię również polecam tę pozycję. Gdyby tak się zdarzyło, że stojąc w Empiku nadal nie będziesz wiedział co wybrać na prezent dla chłopaka, taty, mamy, siostry, brata, przyjaciółki (wybierz odpowiednie) bez zastanowienia sięgnij po „Upadłego Anioła” bo to książka, której trudno nie lubić. Dla spragnionych wrażeń wspomnę, że przygody Gabriela Allona zostały opisane również  w innych powieściach pisarza.  Polecam!

*********

"Potrzebuję kogoś, kto potrafi myśleć jak przestępca.

Kogoś takiego jak pan, Allon"

- Daniel Silva fragment książki „Upadły Anioł”


Instagram